Yüzme Sporunun Sağlığa Faydaları Neler?

Yüzme Sporunun Sağlığa Faydaları Neler?

Yüzme sporunun sağlığa faydaları neler? Yüzmek kas ve kemik gelişimini güçlendirir mi? Yüzmek boy uzatır mı? İşte yüzerek vücudunuza ve sağlığınıza olumlu etkileri.

Yapılan araştırmalara göre yüzerken vücudun neredeyse bütün kasları çalışır. Yüzmek birçok yönden yürüyüş yapmaya ve koşu yapmaya benzer. Kendinizi zorlayabileceğiniz, her zorlamada da gelişim gösterebileceğiniz bir spordur.

Yüzmenin Sağlığa Faydaları

Öncelikle kalp sağlığı konusunu ele alalım. Yüzerek hemen hemen bütün kaslarımız çalıştığı için dolaşım sistemi gelişir, bununla birlikte kalp kası da gelişir. Kalp daha iyi kan pompalar ve kan akışı iyileşir. Kalp damar hastalıklarının önüne geçer. Bu kan dolaşımından elbette beyin de faydalanır ve bu sayede algı ve zeka gelişimini de olumlu etkiler. Vücut direncini de arttırır.

Yüzme sporu kalori yakımı açısından oldukça etkili bir spordur. Bu enerji için vücut yağ depolarına başvurduğu için formunuzu korur ve kolesterol dengede tutulur. Diyabet ve obezite hastalığının da önüne geçer.

Yüzme sporu kendi vücut ağırlığımızla yapılan bir spor olduğu için kas kütlesinde büyük bir gelişim olmaz. Fakat yağların yakımı ve kaslarımızın kuvvetlenmesi konusunda etkilidir. Ek olarak kasların şekillenmesi ve güzel görünmesi için de etkili bir spordur. Ağırlık çalışarak vücut geliştiren insanlar dahi kaslarının güzel ve şekilli görünmesi için ayrıca yüzme sporu yaparlar.

Su sakinlik ve dinginlik veren bir araç olarak kabul edilmiştir. Yani yüzerek günün yorgunluğunu ve stresini atabilirsiniz.

Yüzmek kemik gelişimi için pek etkili bir spor olmasa da eklem ağrıları ve kemik iltihabı rahatsızlıkları için ideal bir egzersizdir. Ayrıca esnekliği de artırır.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir