Vücut Geliştirme Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vücut Geliştirme Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vücut geliştirme yaparken dikkat edilmesi gerekenler neler? Vücut geliştirme yaparken nasıl beslenmeliyiz? Ne kadar çalışmalıyız? Eğer vücudunuzu geliştirmek, diğer bir deyişle kas yapmak istiyorsanız sağlığınız ve gelişiminiz için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var.

Vücut geliştirme denince akla spor salonuna gidip ağırlık kaldırarak kasların gelişmesi gelse de bu spor sadece ağırlık çalışarak verimli sonuçlar alınabilecek bir spor değil. Vücut geliştirme yapanların dikkat etmesi gereken üç ana husus egzersiz, beslenme ve dinlenmedir. Bunların yanında motivasyon da önemli bir etkendir.

Egzersiz

Vücut geliştirmeye başlamadan önce kendinize uygun bir çalışma programı hazırlatmanız gerekiyor. Siz vücudunuzu geliştirdikçe programda değişecek elbette. Burada dikkat etmeniz gereken programdaki egzersizleri düzgün ve eksiksiz yapmanız. Ağırlık ve tekrar sayılarına dikkat etmezseniz yaptığınız çalışmalar size yorgunluktan başka bir şey vermeyebilir. Çünkü kaslarınızı geliştirecek olan kendinizi zorlamanız olacaktır. Buradaki kendinizi zorlamaktan kasıt kesinlikle sürekli ağırlık kaldırmak değil, tekrarlarınızı tamamlarken son tekrara kadar ulaşmaya çalışmanızdır. Program süresine uymak ta ayrı bir husus. Çalışmanızı eksik bırakmayın ya da program süresinin üzerine çıkarak kaslarınızı gereğinden fazla yormayın.

Beslenme

Kas gelişimi için protein gerekmektedir. Günlük protein ihtiyacı spor yapmayan bir birey için kişinin kilosu başına 1 gramdır. Yani 75 kilogram ağırlığında bir kişinin günlük alması gereken protein miktarı 75 gramdır. Ancak vücut geliştirme yapmaya başladığınızda bu oran 1 den 2 ye çıkar. Yani 75 kilo iseniz ve vücut geliştirme yapıyorsanız günlük almanız gereken protein miktarı 150 gramdır. Tükettiğiniz gıdaların protein oranına bakarak aldığınız protein miktarını dengeleyebilirsiniz. Eğer Normal gıdalarla bu miktarı karşılayamıyorsanız protein tozlarıyla bu eksiği giderebilirsiniz. Egzersizlerinize tok karna değil, yemekten 2-3 saat sonra başlamanız önerilir. Ancak protein tozu kullanıyorsanız, protein desteğinizi egzersizlerin hemen sonrasında alabilirsiniz.

Dinlenme

Kaslarınızı bir sonraki egzersiz gününe hazırlamak için dinlendirmeniz çok önemlidir. İstirahatinize ve uykunuza dikkat edin. Uyku esnasında vücuttaki protein sentezi artar ve kaslarınızın gelişimini hızlandırır. Tabi bu sürekli uyumanız gerektiği anlamına gelmiyor. Neticede uyuduğunuz süreçte besin tüketilmediği için vücut kas yakımına geçer. Bu sebeple günde 7-8 saat düzenli uyku yeterlidir. Uyku sürecindeki protein eksiğini tamamlamak için sabah kahvaltısında ve akşam yemeğinde aldığınız protein miktarını yüksek tutmaya bakın.

Motivasyon

Motivasyon da gelişiminiz için önemli bir husustur. Vücut geliştirme sporu yaparken elbette yorulacaksınız, zorlanacaksınız belki de başaramayacağınıza inanacaksınız. Bu düşünceler spora yeni başlayan herkes için oluşabilecek düşüncelerdir. Burada yapmanız gereken kendinize bir hedef belirleyip bu hedefe emin adımlarla ilerlemek olacaktır. Bu spora başlamak istiyorsanız ama emin değilseniz size verebileceğimiz tavsiye artık ertelememeniz olur.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir