Spora Başlamadan Önce Isınmanın Önemi

Isınmanın önemi konusunda sizleri aydınlatmak adına bazı önemli bilgileri aktarmak isteriz. Isınma hareketleri ile vücudumuzu yapacağımız sportif aktiviteye hazırlamış oluruz. Bu da çalışma esnasında sporun vücudumuz için daha yararlı olmasına imkan sağlayacaktır. Tecrübelerimize dayanarak sizler için ısınmanın önemi ile ilgili bazı bilgiler derledik. Isınmanın önemi ile ilgili bilgileri sizlere şu şekilde açıklayabiliriz;

Spora başlamadan önce ısınmanın önemi
Spora başlamadan önce ısınmanın önemi

Neden ısınmalıyız?

Yapılan tüm araştırmalarda ısınmanın yapılacak sporu olumlu yönde etkilediği sonucuna varılmıştır.Isınma hareketleri sayesinde esnekliğimiz artar ve bu sayede ligament, tendon ve kas zedelenmelerinden mümkün olduğunca korunuruz. Isınma bizi olumsuz etkilerden koruduğu gibi yapacağımız spor için olumlu etkiler de sağlar. Isınma hareketleri sayesinde kaslarımızın kuvveti artar, bunun yanı sıra gerilme ve kasılma kabiliyeti artar. Vücut ısısı yükseldiği için kaslara giden kan akışı artar. Beynimiz ve kaslarımız arasındaki iletişim hızlanır, bu sayede adaptasyonu kolaylaştırır ve daha kontrollü olmamızı sağlar. Ayrıca kalbimizi de yapılacak olan spora hazırlar.

Isınmanın Önemi

Spor yapmayacak olsak bile ısınma hareketleri ile esnekliğimizi koruyabilir, vücudumuzu zinde tutabilir ve kalori yakarak kilomuzu düzene sokabiliriz. Spora başlamadan önce ısınmanın önemini iyi kavrayabilirseniz, spor hayatınızı daha iyi bir şekilde düzene sokabilirsiniz. En önemlisi ısınma ile aktiviteleriniz öncesinde yavaş yavaş kalp ve dolaşım sisteminizi hızlandırmış olursunuz. Eğer ısınma konusunu dikkate almaz ve spora ani bir şekilde başlarsanız bu zamanla kalbinizin yorulmasına neden olabilecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir