Sıkı Basenler için Egzersiz

By on Nisan 7, 2013

Bu egzersiz aslında günlük hayatta sıkça yaptığımız bir hareketin programlı şekilde yapılmasıdır. Basitçe açıklamak gerekirse alış veriş torbalarıyla merdiven çıkmaya benzetilebilir. Bu egzersiz arka adaleleri zorlayarak basen bölgesinin sıkılaşmasına ve estetik bir görünüm almasına yardımcı olmaktadır.

Egzersize başlamadan önce bu egzersiz için bir takım ekipmanlara ihtiyacımız olduğunu hatırlatmak istiyorum. Korkmayın bu ekipmanlar bulunması zor olmayan yada fiyat olarak düşük olanlardan. Öncelikle eşit ağırlıklı iki Dumbbell’a ihtiyacımız var. Dumbbell için ağırlık olarak ilk etaplarda sizi zorlamayacak ama çokta kolay olmayan bir Dumbbell seçmeniz de fayda var. ikinci ekipmanımız yaklaşık diz hizasına kadar yüksekliği olan bir platform. Geniş bir tabure yada sağlam bir kutu olabilir. Yalnız platform olarak kullanmayı düşündüğünüz eşyanın sağlam olması ve denge sorunu olmaması lazımdır. Şimdi ekipmanları bir araya getirdiysek antrenmana başlayabiliriz.

step1Birinci aşama:

Bu aşamada bacaklar omuz genişliğinde açık Dumbbell’lar iki elinizde salınık bir şekilde platformun önüne geçiyoruz. Bu aşamada ellerimiz çok açmamak yada çok vücuda yakın tutmamamız gerekmekte. Aynı zamanda dik bir duruş da önem arz etmektedir.

 

 

 

step2İkinci aşama:

Bu aşamada birinci aşamadaki pozisyonumuzu bozmadan sağ ayağımızı platformun üzerine koyuyoruz ve sağ arka adalelerimize yüklenerek platformun üzerine çıkıyoruz. Platformun üzerindeyken şimdi sol ayağımızı havada tutarak iki üç saniye kadar bekliyoruz.

 

 

 

step3Üçüncü aşama:

İkinci aşamadan birinci aşamaya geçiyoruz. Önce sol ayağımızı platforma koyuyoruz sonra sol ayağımızı platformun aşağısında indirip sağ ayağımızı birinci aşamadaki pozisyona geri getiriyoruz.

 

 

 

Tüm aşamaları her ayak için 5’er kere 4 set olarak yapabilirsiniz. Setler arasında dinlenmeyi unutmayın.

Yasal uyarı: Bu sayfada paylaşılan egzersiz hareketleri örnek olması açısından siz okuyuculara sunulmuştur.  Bu egzersizlerin icrası sırasında oluşabilecek her türlü risk egzersizi yapana aittir.  

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir