Mekik nasıl çekilir

By on Mart 27, 2013

Karın kaslarını güçlendirmenin en iyi yolu kuşkusuz mekik çekmektir. Bu durumda şu soru aklımıza düşebilir doğru şekilde mekik nasıl çekilir. Çevremde gördüklerim ve duyduklarım nedeniyle bu yazıyı hazırlamayı uygun gördüm.

Öncelikle mekik ile ilgili yanlış bilinen bazı olguları açıklayalım.

Mekik, göbek yağlarını en hızlı eritmenin yoludur. Bu düşünce yanlıştır. Mekiğin karın kaslarını güçlendirdiği doğrudur fakat sadece mekik çekerek göbeğinizden kurtulamazsınız.  Göbeği eritmenin en kısa yolu sağlıklı beslenme ve dengeli spordur.

Ne kadar çok mekik çekersem o kadar hızlı zayıflarım. Bu düşüncede yanlıştır. Azı karar çoğu zarar diye bir atasözümüz vardır. Tamda bu durumu açıklamaktadır. Haddinden fazla yapılan sporun kaslar üzerinde yıkıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Bunun yanında çeşitli rahatsızlıklara da mahal verebilmektedir.

Şimdide doğru olarak mekik nasıl çekilir onu belirtelim.

  • Mekiğe başlamadan önce ısınma hareketleri mutlaka yapılmalıdır.
  • Mekik çekeceğimiz zemin sert olmalıdır.
  • Mekik çekme pozisyonunda dizler doksan derece bükülmüş ayak tabanı yere temas etmelidir. Ellerinizle başınıza yüklenmeden destek olunmalıdır.
  • Mekik çekerken hızlı hareketler yerine nefes kontrollü hareketler tercih edilmelidir. Vücudu yukarı kaldırırken nefes vermek başlangıç pozisyonunda nefes almak gibi.
  • Mekikte yükü karın kaslarına yüklemek esastır. Kesinlikle elinizle boynunuza baskı yapmamalısınız.
  • Pek çok uzmana göre günde 15 adet mekik karın kaslarınızı geliştirmek için yeterlidir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir