Koşu ve Faydaları

By on Mart 15, 2013

Koşu aletsiz olarak yapılabilecek en faydalı sporlardan biridir. Koşu, vücudun iç dengesi sağlamaya yardımcı olduğu gibi ilerleyen yaşlarda oluşabilecek kalp ve damar hastalıklarını da önlemede de uzmanlarca tavsiye edilmektedir. Koşmanın insan bedeni üzerinde birçok faydası vardır bunlardan bazılarını aşağıda listeleyelim.

Her gün düzenli olarak yapılan koşunun ilerleyen dönemlerde oluşabilecek rahatsızlıkları önlediği uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Kanser riski ve Kalp ve Damar rahatsızlıklarının önlemede ve tedavisinde doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Koşunun diğer bir diğer özelliği ise insan zekâsı üzerindeki olumlu etkisidir. Düzenli spor yapan insanların spor yapmayan ya da az spor yapan kişilere göre zekâ yönünden daha üstün olduğu araştırmalarla ispat edilmiştir. Koşu ile vücudun dayanıklılığı ve direnci artığı için beyinsel faaliyetlerde gelişme fark edilir derece artmaktadır.

Diğer spor dallarında olduğu gibi koşu yaparak da kilo verebilirsiniz. Koşu esnasında vücudun birçok kası çalışmakta ve yüksek oranda kalori tüketmektedir. Bu sayede kişi istenmeyen ya da fazla kiloları koşu yaparak verebilir.  Aynı zamanda koşarak kemiklerinizi güçlendirip iskelet yapınızı sağlamlaştırabilirsiniz. Araştırmalar düzenli spor yapan insanların spor yapmayanlara nazaran daha az sakatlanma riski taşıdığını ispatlamıştır.

Düzenli yapılan koşunun kalp ve damar sağlığı için önemi son yıllarda yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Günümüz dünyasında kalp ve damar rahatsızlıklarının gerçekleşme riski her geçen gün artmaktadır. Es keza birçok doktor ve operatör kalp ve damar sağlığı için koşmanın önemini televizyon ve gazeteler aracılığı ile insanlara hatırlatmaktadır.

Koşmak kolesterol seviyesi düşürmektedir. İlerleyen yaşlarda birçok insanda görülen kolesterol kaynaklı sıkıntılar koşu yapılarak önle bilmektedir. Uzmanlar hiçbir ilaç ya da tedavinin kolesterolü kontrol almada koşunun yerini tutmayacağını açıkça belirtmişlerdir.

Modern hayatın klasiği haline gelen stresi yenmek için koşmak iyi bir yöntemdir. Yapılan birçok araştırma göstermiştir ki koşma esnasında vücut endorfin sağlayarak kişiyi mental olarak rahatlatmaktadır.

Şeker hastalığı ile mücadele için koşabilirsiniz. Koşu sayesinde kandaki şeker oranı düştüğü için şeker hastalarının düzenli olarak koşu yapmaları uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda düzenli yapılan koşu ile şeker hastalığına yakalanma riskini düşürebilirsiniz.

Uyku problemi çeken insanların birçoğu bu sorunu düzenli spor ile yenmişlerdir. Düzenli yapılan spor sayesinde vücut hastalıklara karşı güçlendiği gibi stres kaynaklı rahatsızlıkları da yenmektedir. Uykusuzluğun en temel nedenlerinden olan bu durum spor yapılarak engellenebilir.

One Comment

  1. İsimsiz

    16/04/2016 at 14:10

    Her metin de yapılan araştırmalara göre ispatlanmıştır kanıtlanmıştır bilim adamları vs. den bahsediyorsunuz. Bu araştırmaların kim tarafından ne zaman nasıl yapıldığına dair en ufak bir kanıt olmaması bakımından inandırıcılığı olmayan son derece zayıf bir yazı olmuş.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir