Sebzeler Kilo Aldırır Mı? Meyveler Kilo Aldırır Mı?

Sebzeler kilo aldırır mı? Meyveler kilo aldırır mı? Sizler için hem bu sorulara yönelik cevap vermek hemde sebze ve meyvelere yönelik bazı bilgileri aktarmak isteriz. Meyve ve sebzeleri vücudumuzun var olan ihtiyaçlarını karşılamak adına hayatımız boyunca kullanmak zorunda olduğumuzu biliyoruz. Çeşitli hastalıklara karşı bizi koruyan ya da hasta olduğumuzda bu durumun üstesinden gelebilmemiz adına bizlere yardımcı olan her meyve ve sebzenin farklı görevleri vardır. Deri, diş ve organlarımıza faydalı, hücre yenilenmesini ve aynı zamanda doku onarılmasını sağlayan meyve ve sebzelerin tüketimini es geçemeyiz. Sevmediğimiz bazı meyve ve sebzeler olsa dahi o meyve ve sebzelerin görevini yerine getirebilecek diğer meyve ve sebzeleri tüketmemiz gerekmektedir.

Sebzeler Kilo Aldırır Mı?

Pişirilerek ya da sade olarak tüketebildiğimiz, genellikle yeşil olan bitkilere sebze diyoruz. Domates, mısır, baklagiller ve buna benzer içerisinde çekirdek olan bitkiler sanılanın aksine sebze değil, birer meyvedir. Bu bilgi Schlegel Rolf’un araştırmaları neticesinde 1 Ocak 2003 ‘de bitki ıslahı ve ilgili konuların yer aldığı ansiklopedik sözlükte de kanıtlanmıştır. Peki sebzeler kilo aldırır mı? Sebzeler düşük kalorili besinlerdir. Örneğin siz bir ıspanak yemeğinin içerisine et koyarsanız kalori miktarını arttıracağınız için bu kilo almayı daha fazla tetikleyici bir yemek haline gelebilir. Tabi burada yemeği tüketim ve yemekle birlikte ekmek tüketim miktarı da oldukça önemlidir.

Sebzeler kilo aldırır mı? Konusuna net bir şekilde değinecek olursak eğer, başlı başına sebzelerin kilo aldırdığını söyleyemeyiz. Çünkü sebzelerdeki kalori miktarları düşüktür. Tüm sebzeleri ele aldığımızda sebzelerin ortalama kalori miktarı 100 gramda 65,2 ‘dir. Ortalama olarak bir insanın günde alması gereken kalori miktarının 2000 olduğunu düşündüğümüzde bu tabloya göre sebzelerin kilo aldırdığını söylememiz pek de mümkün olmayacaktır. Yine ayrıca, salatalarınıza siz kalorisi yüksek soslar ekler, bol yağ, peynir, zeytin eklemelerinde bulunursanız bu durumda kilo aldırıcı potansiyele sahip yiyecekler var edebilirsiniz.

Meyveler Kilo Aldırır Mı?

Meyve tüketimi her toplumda olduğu gibi, Türk halkında da ihtiyacın yanı sıra akşamları ya da ara öğünlerde abur cubur niteliğinde tüketilmektedir. Kısacası meyveyi seven ve onsuz yapamayan bir toplumuz diyebiliriz. Yaz aylarında erik, çilek, kavun, karpuz, şeftali gibi meyveler vazgeçilmezlerimiz arasında yer alırken, kış aylarında direncimizi arttırmak adına portakal, mandalina, greyfurt gibi meyveleri tercih ediyoruz.

Meyveler kilo aldırır mı? Bu sorunun cevabı tüketiminiz ile doğru orantılıdır. En çok kaloriye sahip yani en çok kilo aldırma özelliğine sahip meyveler arasında muz ve hurma yer almaktadır. Eğer siz bu meyveleri gereğinden fazla tüketirseniz kilo alabilirsiniz. Ayrıca her şeyin bilindiği gibi fazlası zarardır. Bir oturuşta 3-4 elma yemek, gereğinden fazla diğer meyveleri tüketmek hem zararlı olabilir hem de kilo aldırabilir. Belirli bir zayıflama programına sadıksanız muz, hurma gibi meyveleri az tüketebilir, genel olarak daha düşük kaloriye sahip karpuz, çilek, kavun gibi meyveleri tercih edebilirsiniz. Daha önce sizler için kilo aldıran yüksek kalorili yiyecekler yazımızı yayınlamıştık. Umarız sebzeler kilo aldırır mı? Meyveler kilo aldırır mı? Sorularına cevap verdiğimiz bu yazımızı beğenmişsinizdir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir