Sağlıklı ve Dengeli Beslenmenin Önemi

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme

Sağlıklı ve dengeli beslenme; vücudumuzun her biriminin görevini düzgün bir şekilde yerine getirmesi için gerekli olan besin öğelerinin gerekli miktarda ve uygun zamanda tüketilmesidir. Burada besin öğeleri olarak bahsedilen protein, karbonhidrat, yağ, vitaminler, su ve minerallerdir. Bu öğeleri yeteri kadar karşılayamazsak bu yetersiz beslenme olur. Eğer bu öğeler gereğinden fazla tüketilirse bu da dengesiz beslenme olur. Şimdi sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemi nden bahsedelim.

Sağlıklı ve Dengeli Beslenmenin Önemi

Sağlığımızı belirleyen birçok unsur var. Sağlıklı beslenme bu unsurlar arasında önemli bir yer teşkil ediyor. Sağlıklı beslenmeyle bağışıklık sistemimiz güçlenir, hasta olma riskimiz azalır. Hastalık durumunda ise iyileşme süresi kısalır. Sağlıksız beslenen kişilerin hastalıklara karşı mücadelesi çok daha düşüktür. Sağlıklı beslenme ayrıca ruhsal hastalıkların da önüne geçer. Hayat enerjisini ve yaşam kalitesini yükseltir.

Sağlıklı beslenme her yaştaki birey için çok önemlidir. Ancak insan hayatının bazı dönemlerinde sağlıklı beslenme hayati önem taşır. Gebelik durumunda, ergenlik döneminde yani gelişme çağlarında sağlıklı beslenen bireyler bedensel ve zihinsel açıdan çok daha sağlıklı gelişim gösterirler. Sağlıklı beslenerek güzel bir cilt görünümüne ve düzgün kas gelişimine sahip olabilirsiniz.

Sağlıklı beslenme çok yemekle karıştırılmamalıdır. Sağlıklı beslenmede asıl olan neyi ne kadar tükettiğinizdir. Tadını sevdiğiniz yiyecekleri tüketmek sizin damak zevkinizi karşılar fakat vücudunuzun ihtiyacı olan besin öğelerini karşılamayabilir. Bu yüzden çeşitlilik çok önemlidir.

Yetersiz ve ya Dengesiz Beslenmenin Getirebileceği Sonuçlar

Yetersiz ve ya dengesiz beslenen kişilerin bağışıklık sistemi zayıf olur ve bu nedenle kolayca hasta olabilirler. Hastalık sonrasında da iyileşme süreçleri hayli uzayabilir. Vücut, ihtiyacı olan besin öğelerini yeterince alamadığı için fiziksel ve zihinsel güçte düşüklük meydana gelir. Pürüzlü soluk bir cilt ve düzgün olmayan bir vücut yapısı oluşturur. Baş ağrısı, iştahsızlık, yorgunluk gibi istenmeyen durumlar getirir.

Sağlıklı beslenmek insan hayatında çok büyük önem taşır. Hayata tutunmak için beslenmemize dikkat edin, sağlıklı günleriniz olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir