Spor Temizlik ve Sağlık

By on Nisan 5, 2013

İnsanların sağlıklı kalmak adına spor yapmaları gerektiği malumunuzdur. Fakat spor yaparak sağlıklı kalmanın çoğu zaman dikkat edilmeyen bir değişkeni vardır. Bu değişken temizliktir.

Temizlik, sağlıklı yaşamanın olmazsa olmazı konumundadır. Temizliğin sağlığı etkileri oldukça fazladır. Örneğin yemekten önce elleri yıkamayan ya da tuvaletten sonra ellerini yıkamayan kişilerin çevredeki mikroplar vasıtasıyla hastalık kapmaları mümkündür. Bu hastalıkların bir kısmı grip gibi geçici rahatsızlıklar olsa da bir kısmı da vücuda ciddi zararlar veren bulaşıcı hastalıklardır. Hal böyleyken sağlıklı kalmak adına kişinin şahsi temizliğine önem vermesi önemli bir konudur. Temizliğine dikkat etmeyen bir kişi ne kadar sağlıklı beslenirse beslensin ya da ne kadar spor yaparsa yapsın sağlığının bozulma riski bulunmaktadır.

Spor sonrası temizliğin önemi araştırmalarla kanıtlanmıştır. Spor esnasında vücut yoğun şekilde ter salgılamaktadır. Bu ter kişinin üzerinde kuruyarak deri gözeneklerini kapatmaktadır. Bu durumun genel bir sonucu olarak kişide en basit olarak sivilce oluşumda artış gözlenmektedir. Bunun için spor yapıldıktan sonra mutlaka duş alınmalıdır. Duş spor esnasında gerilen ve yorulan kaslarınızı dinlendirmede yardımcı olmaktadır.

AIDS, Hepatit C gibi bulaşıcı hastalıkların oluşmasında temizlik önemli rol oymaktadır.  Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar her gün milyonlarca kişinin kullandığı toplu taşıma araçlarını kullanmaktadırlar. Bu araçları kullanan insanların bünyelerindeki rahatsızlıkları istemeden de olsa bulaştırma riskleri bulunmaktadır. Bu durumun önlenmesi adına temizlik büyük bir önem taşımaktadır.

Her şeyde olduğu gibi temizlikte de aşırı durumlar iyi sonuçlar vermemektedir. Bir kısmı bir takım psikolojik rahatsızlıkların veya kişinin kendine devamlı kirli hissetmesinin bir sonucu olan aşırı temizlik alışkanlığı kişinin evhamlı bir yapıya bürünmesine ve hasta olmamasına rağmen kendini hasta hissetmesine neden olmaktadır.

Özellikle yaz aylarında spor yapan ya da yapmayan kişilerin günlük olarak duş almaları sağlıklı kalmak adına faydalıdır. Spor aktivitelerinin vücudumuz üzerindeki etkilerini daha hızlı gösterebilmesi için temizlik şarttır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir