Protein ve Karbonhidrat Tozları Sağlıklı Mı

Protein ve karbonhidrat tozları sağlıklı mı? Kilo alma konusunda sıklıkla başvurulan bu tozların kullanımı vücuda gerçekten zarar sağlıyor mu? Bildiğiniz gibi bu ürünlere pek çok avmde bulunan decathlon tarzı mağazalardan ya da çeşitli web siteleri üzerinden ulaşılabiliyor. Ürünlerin ortalama boyutu 250gr ‘dan başlayıp, 5000gr ‘a kadar çıkabiliyor. Farklı aromalarda imalatı gerçekleştirilen ve farklı marka ile fiyatlarda satışa sunulan bu ürünlere yediden yetmişe herkes oldukça kolay bir şekilde ulaşabiliyor. Ancak bu ürünler ne kadar sağlıklı? İşte bu sorunun cevabına dair sizler için bazı bilgilendirmelerde bulunmak isteriz.

Protein ve Karbonhidrat Tozları Sağlıklı Mı

Protein Nedir?

Vücut tarafından üretilmeyen, saç ve tırnak başta olmak üzere vücudumuzun pek çok bölümü için ihtiyaç duyulan karmaşık yapılı doğal maddelerdir. Bu maddeler genel olarak sülfür, oksijen ile karbon öğeleri bulunan amino asitlerin bir araya gelmesiyle meydana gelmiştir. Hücrelerin büyümesi ve aynı zamanda sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için proteinler büyük rol oynamaktadır. Proteinler primer, sekonder, tersiyer ve aynı zamanda kuanter olmak üzere 4 yapıya ayrılmaktadır.

Proteinler Hangi Besinlerde Bulunur?

Proteinler, sağlıklı pek çok besinde bulunmaktadır. Pazardan, bakkaldan, manavdan aklımıza gelebilecek pek çok yerden bu ürünler kolay bir şekilde temin edilebilir. Proteinlerin, hangi besinlerde bulunduğuna cevap olarak ise en basit örnek ile, süt, yumurta ve et şeklinde cevap verilebilir. Ayran, yoğurt, peynir ve balık gibi ürünlerde de protein bulunmaktadır. Meyve ve sebzelerde de her ne kadar protein olsa da bu balık, yumurta ve etteki kadar fazla değildir. Örnek olarak 100 gram meyvede sadece 1 gram protein bulunurken, 100 gram balıkta ortalama olarak 25 gram protein bulunmaktadır.

Karbonhidrat Nedir?

Karbonhidratlar, dokular için büyük bir gereksinim unsurudur. Şeker ile aynı zamanda monomerlerden oluşmaktadır. Kilo almak isteyen kişilere genel olarak sağlıklı bir şekilde karbonhidratlı gıdalar tüketmesi tavsiye edilir. Her insanın günlük olarak aldığı ve harcadığı bir enerji miktarı vardır. Örneğin standart olarak günde 2000 kalori alınması gerekir. Bu miktarın üzerine çıkıldığı zaman vücut kilo almaya, altına inildiğinde ise kilo vermeye başlayacaktır. Bu açıdan kilo almak isteyenlerin tercihi, sağlıklı bir şekilde karbonhidratlı gıdalarla vücuduna geçmişe oranla daha fazla takviye yapmak olmalıdır. Tabi bu unsur aynı zamanda spor ve sağlık kavramlarıyla da desteklenmelidir.

Karbonhidratlar

Karbonhidratlar Hangi Besinlerde Bulunur?

Karbonhidratlar vücuda pek çok farklı besin tarafından kolay bir şekilde alınabilir. Ekmek, meyve, sebze, bakliyatlar gibi farklı onlarca üründe karbonhidrat mevcuttur. Genel olarak karbonhidrat tüketiminde beyaz ekmek, beyaz pirinç, şeker ve tatlı gibi gıdaların yoğun bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Çünkü bu durum kan şekerinde çeşitli olumsuz durumlara sebebiyet verebildiği için, pek sağlıklı gözükmemektedir. Bunun yerine sindirimi daha kolay olan, fasülye tüketebilir, tahıllık ekmek ve kepek ekmeklerini tercih edebilirsiniz. Bu durum, sağlıklı bir hayat için daha fazla tavsiye edilmektedir.

Protein ve Karbonhidrat Tozları Sağlıklı Mı?

Eğer siz, monoton bir hayat yaşıyorsanız, spor yapmıyorsanız, sadece protein ve karbonhidrat tozları ile kilo almak istiyorsanız bu vücudunuz için oldukça zarar teşkil edebilir. Çünkü yakılamayan protein ve karbonhidrat tozları vücudun çeşitli organlarına zarar verecektir. Özellikle spor salonlarında yoğun bir şekilde çalışan kişiler bu tarz ürünleri spor öncesinde ya da spor sonrasında kullanıyor olabilir. Fakat bu kişiler, yapmış oldukları çeşitli hareketler, aktiviteler ile bu ürünleri vücutları için yakmaktadır. Yine de en sağlıklısı bu ürünleri kullanmak yerine protein ve karbonhidrat alımını doğal besinler ile sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmek olmalıdır. Ancak siz yine de bu tozları kullanmak isterseniz, piyasada markalaşmış ve çeşitli kuruluşlar tarafından da desteklenen, bilindik markaları satın alabilirsiniz.

 

Protein ve Karbonhidrat Tozları Sağlıklı Mı” için bir yorum

  1. Çok açıklayıcı bir yazı, protein ve karbonhidrat tozlarına karşı bir şüphem vardı. Dediğiniz gibi kullanacaksam bile en azından marka olanını almaya çalışırım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir