Portakalın Vücuda Faydaları

İnsan, yaratılışı gereği sürekli olarak avlanma ve beslenme kavramları ile, yaşantısı gereği iç içe olmuştur. Dünya’da her ülke, farklı bir toprak yapısına sahip ve bu topraklarda o toprağın yapısına uygun olarak sebze ve meyvelerin yetiştirilmesi sağlanmaktadır. Bazı durumlarda iklim şartları meyve ya da sebzelerin yetiştirilebilmesi için müsait olmasa dahi, sera gibi yöntemlerle uygun ortam hazırlanabilir ve yetiştirme başarıyla sağlanabilir.

Günümüzde bir meyveye ya da bir sebzeye ulaşamama gibi ihtimal neredeyse yoktur. Örneğin, iklim yapısı gereği Erzurum’da muz yetişmemesine rağmen, Erzurum’da yaşayan vatandaşlarımız başka bölgeden gelen bu meyveleri, marketlerde bulabilmekte ve kolay bir şekilde satın alabilmektedir. Bu da aslında ne kadar şanslı olduğumuz bir dönemde, Dünya’da olduğumuzun en güzel kanıtlarından bir tanesidir.

Meyvelerin bilinen en büyük özelliklerinden bir tanesi vitamin ve aynı zamanda minarel açısından bir hayli zengin olmalarıdır. Her meyvenin ayrı bir görevi ve vücuda ayrı bir faydası vardır. İdeal bir şekilde tüketilmeleri, vücuda kilo aldırmaz. Meyveler indirimi kolaylaştırmaları ve bağışıklık sistemini güçlendirmeleri ile bilinirler.

Portakalın Vücuda Faydaları

Portakal, bir kış meyvesidir. Genellikle soğuk algınlığı öncesinde vücudu, grip, nezle gibi oluşabilecek hastalıklara karşı korur. Soğuk algınlığı durumu ile karşı karşıya kalındığında, portakal soğuk algınlığınızı daha hızlı bir şekilde atmanız konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Öksürüğe de iyi gelir. İçermiş olduğu folik asit ile C vitamini sayesinde öksürüğü azalttığı bilinmektedir. Bedensel halsizliklerin giderilmesi adına da portakal tüketilmesi fayda sağlamaktadır. Portakalın vücuda faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Böbrek taşlarının düşmesinde fayda sağlar.
  • Portakal kabuğundan yüz maskesi yapılabilir.
  • Kalp sağlığını korumada yardımcı olmaktadır.
  • Eklem şişmelerinin dinmesine fayda sağlar.
  • Kanseri önlemekte yardımcı olmaktadır.
  • Sindirim sisteminin sağlığını korur.
  • Kalsiyum açısından zengindir ve kemik sağlığını korur.

Kısacası portakal, günümüzde en faydalı meyveler arasındadır. Hem kabuğundan reçel yapımı, maske yapımı, esas yapımı için faydalınabilir. Hem de kendisi, başlı başına bir şifadır. Meyve suyu yapılarak içilebilir ya da direkt olarak yenilebilir.  Tüketim şekliniz her ne olursa olsun, portakalı hayatınızdan eksik etmemenizi öneririz. Portakal hangi hastalıklara iyi gelir? Sorunuz ile birlikte, portakalın vücuda faydalarını bu şekilde özetleyebiliriz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir