Koşu Sporunun Sağlığa Faydaları Neler?

Koşu Sporunun Sağlığa Faydaları Neler?

Koşu sporunun sağlığa faydaları neler? Koşarak kas yapılır mı? Koşarak kilo verilir mi? Bu soruların cevabını öğrenerek koşmanın aslında ne kadar önemli bir spor olduğunu öğrenelim.

Koşmanın Sağlığa Faydaları Neler?

Saymakla bitmeyecek bu sporun faydalarından biraz bahsetmeye çalışalım. Koşmak vücudunuzdaki bütün kasları aynı anda çalıştıran bir spordur. Bu sayede formunuzu korumanızı ve sıkı bir vücuda sahip olmanızı sağlar.

Koşmak kalbi büyütüyor ve kuvvetini artırıyor. Düzenli koşu yapıldığında dinlenme sırasındaki kalp atışınız 75 ten 55 e düşüyor. Bu da yılda 10 milyon atış tasarrufu anlamına geliyor. Yani düzenli koşarak kalbiniz daha ekonomik çalışmış oluyor. Buna istinaden kalp hastalıkları riski de büyük oranda düşüyor.

Koşmak kondisyonu artırıyor ve dolaşım sistemini de geliştiriyor.

Düzenli koşmak beyindeki gri hücrelerin yenilenmesine yardımcı oluyor. Bu da dikkatimizi ve konsantrasyonumuzu arttırmamıza yarıyor.

Büyüme çağındaki bireyler için koşmak büyüme hormonu salgılanmasına katkıda bulunuyor, bu sayede boy uzamasına ve bedensel gelişime fayda sağlıyor.

Koşmak ruh sağlığına da iyi geliyor.

Koşu sporu stresi azaltıyor ve bu sayede kendinizi zinde ve mutlu hissetmenizi sağlıyor. Beyine giden oksijenli kan miktarı arttığı için zihinsel performansınız da artıyor.

Koşarak kilo verilir mi?

Koşmak kalori yakımı yüksek bir spordur. Orta tempoda bir saat yapılan koşu yaklaşık 500 kalori yakmanızı sağlıyor.Koşarak yağ ve karbonhidrat oranını azaltıyor ve kilo vermemize fayda sağlıyor. Ayrıca koşu selülit şikayeti olanlar için de biçilmiş kaftan.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir