Kardiyo Nedir? Faydaları Neler?

Kardiyo Nedir? Faydaları Neler?

Kardiyo nedir? Faydaları neler? Kardiyo çoğu kişinin tahmin edebildiği fakat tam olarak ne olduğunu bilmediği bir terimdir. Kardiyo aslında kardiyovasküler teriminin kısaltmasıdır. Kardiyovasküler ise kelime anlamı olarak ” kalp ve kan damarları ile alakalı ” anlamına gelir. Yani dolaşım sistemini kapsar. Bizim burada kardiyovasküler egzersizlerin etkilerinden bahsedeceğiz.

Kardiyovasküler egzersizler genelde kalori yakmak için uygulanır. Bunun yanında kalbi güçlendirme, kondisyon artışı ve dayanıklılık gibi önemli etkileri vardır. Kardiyo egzersizler kas yapmak için değil yağ yakmak için yapılır. Bu sayede oluşan kaslarınız daha ön plana çıkacaktır. Ancak kardiyo egzersizler kalp atışının hızlanmasıyla birlikte kan dolaşımını da artıracağı için vücut geliştirenler için de kas gelişiminde etkili olacaktır.

Kardiyo Egzersiz Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kardiyo egzersizler de diğer egzersizler gibi, hatta özellikle kardiyo da programa uyulmalıdır. Egzersizi ağırlaştırıp süreyi kısaltmak gibi yollara başvurulmamalıdır. Çünkü kardiyo egzersizlerde belirleyici koşullar zaman ve yoğunluktur. Bu belirleyici kurallara uymazsanız yağ yakımı yerine kas yakabilirsiniz. Bu egzersizleri yaparken nabız yükselmelidir. Ancak nabız gereğinden fazla yükseltilirse bu da kas yakımına sebep olur. Bu dengeyi nefes testi ile sağlayabilirsiniz. Egzersiz esnasında rahat bir şekilde konuşabiliyorsanız temponuz ağır demektir. Eğer konuşamayacak kadar nefes nefese kalmışsanız bu da temponuz fazla yüksek demektir. Doğru olan uzun olmayan cümleler kurabiliyor olacağımız tempodur.

Kardiyo Egzersizlerin Faydaları Neler?

Kardiyo egzersizler asıl olarak kalp, damar ve akciğer üzerinde iyileştirici ve geliştirici etkidedir. Kardiyo egzersizlerle kan miktarınızın artışıyla birlikte vücudunuzdaki oksijen dolaşımı da artar. Damar tıkanıklarına engel olur ve kalp hastalıklarının önüne geçer. Ortalama kan basıncını azaltır, bu sayede yüksek tansiyon hastalıkları riskini azaltır. Her sporda olduğu gibi kendinizi iyi hissettirir, özgüveninizi artırır, sosyal ilişkileri kuvvetlendirir ve depresyon riskini azaltır. Uyku problemi yaşayanlarda uyku düzenini sağlama konusunda faydalı olur.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir