Fitness Nedir? Fitness Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fitness Nedir? Fitness Hakkında Bilinmesi Gerekenler Neler?

Fitness nedir? Fitness hakkında bilinmesi gerekenler neler? Fitness yapmak bana neler katar? Birçok insanın aklında fitness kelimesi vücut geliştirme gibi bir spor ibaresi canlandırır. Fitness aslında bir çok sporu kapsayan bir spor türüdür. Şimdi bu sporun ne olduğunu detaylıca öğrenelim.

Fitness kelime anlamı sağlıklı olmak ve ya formda kalmaktır. Sağlıklı olabilmek ve zinde kalabilmek için yapılan bir çok spor dalını kapsar.  Vücuttaki Kasların ve kas gruplarının işlevselliğini artırmak için yapılan bir spordur ve vücuttaki kasların tek tek çalıştırılıp güçlendirilmesi esas alınır. Fitness kas gelişiminin yanında yağ yakıcı; yürüyüş, koşma, yüzme, kürek çekme, bisiklet sürme gibi sporları da barındırıyor. Ayrıca fitness sporundaki kas gelişiminden kasıt hacimsel artış değildir. Fitness sporunda yağlar kasa dönüşmez, sadece erir. Buradaki kas gelişimi hacimsel değil kuvvetsel ve işlevsel bir gelişmedir.

Fitness Sporunun Sağlığa Faydaları Neler?

Fitness yapanların sıkı bir vücuda ve işlevsel kaslara sahip olduğundan bahsettik. Bu sporla birlikte kalp sağlığınız da gelişiyor. Kalp ritminiz düzene girer ve tansiyona iyi gelir. Toksinlerin vücuttan atımını hızlandırır ve sağlıklı bir yaşam sunar. Eğer fazla kilolarınız varsa ve bu kilolardan şikayetçiyseniz fitness, hızlı ve sağlıklı bir biçimde kilo vermekte size önemli derecede yardımcı olacaktır. Geceleri uyku problemi olanlar fitness bu problemi aşarak uyku düzeni oluşturabilirler. Gerek yaptığınız sporun günlük etkisi, gerekse zamanla bu sporla kazandığınız gelişmeler, kendinize güveninizi ve sosyal ilişkilerinizi artırır.

Fitness Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle her sporda olduğu gibi fitness a da başlarken olası sakatlanmalara karşı ısınma hareketlerini uygulanması gerekiyor. Eğer bu spora yeni başlıyor iseniz bir an önce kaslarım gelişsin mantığıyla ağır antrenmanlara yönelmemenizi tavsiye ederiz. Tavsiyemiz hafif egzersizlerle programlı bir şekilde ilerlemenizdir. Egzersizlerinizi doğru ve eksiksiz yapmaya çalışın. Bir hareketin yanlış yapılması istenilen etkiyi vermez hatta sakatlanmalara yol açabilir. Rahat etmeniz için spora uygun, vücudunuzu sıkmayan kıyafetler tercih edin. Beslenme ve motivasyonunuza önem gösterin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir