CrossFit Nedir? CrossFit in Faydaları Neler?

CrossFit Nedir? CrossFit in Faydaları Neler ?

Amerika’da doğan CrossFit zamanla tüm dünyaya yayılmış ve oldukça popüler bir spor haline gelmiştir. CrossFit bütün vücudu güçlendiren ve kondisyon sağlayan bir spor türüdür. Spor salonunda ve ya dış mekanda bu sporu yaparak 10 temel fiziksel özelliğin gelişimini sağlayabilirsiniz.. Şimdi CrossFit nedir? CrossFit in faydaları neler? konularını detaylıca inceleyelim.

CrossFit vücudun 10 temel fiziksel özelliğinin gelişimine hitap eder demiştik. Bu 10 temel fiziksel özellik şunlardır;

Kardiyovasküler kapasite; Yani kalbin ve kan damarlarının taşıyabileceği kan miktarıdır. Bu sayede vücudunuzda dolaşan oksijen miktarı artar.

Dayanıklılık; Yorgunluğa karşı direnme niteliğidir. Çalışmanın kalitesini düşürmeden olabildiğince uzun süre yapabilme yeteneğidir.

Patlayıcı kuvvet; En kısa zaman içerisinde kasların kasılmasıyla yüksek miktarda kuvvet üretebilme yeteneğidir.

Koordinasyon; Amaca yönelik bir hareketle iskeletle kasları ile merkezi sinir sisteminin uyum içinde çalışmasıdır.

CrossFit temel fiziksel özelliklerin yanı sıra Hız, Denge, Çeviklik, Esneklik, Güç ve İş yapabilme kapasitesini geliştirmeyi hedefleyen spor türüdür.

CrossFit Nasıl Yapılır?

CrossFit vücut geliştirme gibi özel bir program istemeyen ancak yorucu ve zorlayıcı bir spordur. CrossFit genel olarak grup halinde yapılır. Bu çalışmalar 5 ila 20 dakikadan oluşan 6-7 devrede yapılır. Dinlenme süresi oldukça az olur ve arka arkaya birkaç egzersiz yapılır. CrossFit antrenmanları için kullanılan araçlar; halter, dumbbel, kettlebel, sağlık topu, traktör lastiği, barfiks demiri, tırmanış halatı, kızak, balyoz, kürek makinaları ve jimnastik halkalarıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir