Bulgur Pilavı Kilo Aldırır Mı?

Bulgur pilavı kilo aldırır mı? Öncelikle bulgur neyden yapılmaktadır? Bu sorumuza bir cevap verelim. Bulgur, buğdaydan yapılmaktadır ve tahıllar sınıfı içerisinde yer almaktadır. Bulgur pilavı pek çok farklı çeşitte yapılabilir. Sebzeli pilav bir diğer bilinen adıyla meyhane pilavı, tavuklu bulgur pilavı, sade bulgur pilavı, tereyağlı bulgur pilavı gibi çeşitler tüketicilerin kendi damak tatlarına göre var ettikleri pilav çeşitleri arasındadır. Bunların dışında domatesli bulgur pilavı, patlıcanlı bulgur pilavı gibi çeşitler de mevcuttur. Yapım esnasında kullanılan malzemelerin yoğunluğuna göre pilavın kalori miktarında değişkenlikler meydana gelebilmektedir.

Bulgur Pilavı Kilo Aldırır Mı?

Bulgur pilavının 100 gramında ortalama olarak 342 kalori bulunmaktadır. İçeriğinde A vitamini, B6 vitamini, magnezyum, demir, sodyum, potasyum ve karbonhidrat mevcuttur. Kilo almak için çaba gösteren kişilerin ya da vücut geliştirme sporuyla ilgilenen kişilerin menülerinde özellikle tavuklu bulgur pilavını görebiliriz. Bu da bulgur pilavının kilo aldırıcı bir özelliğe sahip olduğunu gösteren unsurlardan bir tanesidir. Ki 100 gramında var olan 342 kalori de bunu gösterir niteliktedir.

Bulgur pilavı kalori açısından zengin olsa da burada günlük alınan toplam kalori miktarı ve yakılan kalori miktarı da önemlidir. Siz ana öğünlerinizi eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra ara öğünlerde bulgur pilavı da tüketirseniz kilo alabilirsiniz. Kilo almak isteğiniz içerisinde olan bir şey ise o zaman sorun yok demektir. Özellikle tavuklu bulgur pilavı tüketimi, size kilo aldırıcı bir etken olabilir. Pilavınızı ısıtırken tereyağı ile ısıtırsanız kalori miktarını da arttırabilirsiniz.

Bulgur, hemen her markette bulunmaktadır. Fiyatı uygun sayılabilecek besinler arasında yer almaktadır. Pirinç pilavına alternatif olarak lokantalarda da yoğun bir şekilde tüketilmektedir. Pek çok yemeğin ve et çeşitlerinin yanına oldukça da yakışmaktadır. Sağlıklı bir şekilde kilo almak isteyenlere bulgur pilavını ara ara tüketmeleri önerilebilir. Pişirme süresi ortalama olarak 20 dakika olan bu pilavın hazırlanması da zahmetli değildir.

Kilonuzu korumak ya da zayıflamak istiyorsanız eğer, bulgur pilavının gereğinden fazla tüketilmesi kilo almanızı yavaşlatabilir, aksine kilo almanızı sağlayabilir. Bu açıdan kilo almak istemeyen kişilerin bu pilavı dikkatli tüketmesini öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir